Teolożka feministyczna

siostrzaność {sisterhood}

sisterhoodFeministki rozumieją siostrzaność jako niezbędną moralną postawę solidarności i więzi między kobietami. Siostrzaność (sisterhood) ma za zadanie przede wszystkim odbudować wartość kobiecości, która w kulturze patriarchalnej była dewaluowana.

Feministki pragną odbudować wartość kobiecości najpierw w samych kobietach, które żyjąc w tradycyjnych strukturach nie ceniły własnej wartości, zwracając swoją agresję przeciw sobie i ku innym kobietom, zamiast źródłom własnej opresji. Patriarchalizm izolował kobiety, uzależniał indywidualnie od mężczyzn, zmuszał do rywalizacji między sobą o względy mężczyzny, prostytuował ich seksualnością i domową służbą jako warunek ich przetrwania.
Tym samym siostrzaność jest formą terapeutycznej wspólnoty, w której kobiety mają szansę wyrazić własny ból oraz gniew sprawiedliwości. Kobiety, wzajemnie wspierając się, mogą stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której stają się bardziej świadome własnego ucisku oraz w której mają możliwość zostać wysłuchane bez odrzucenia w samotność czy posądzenia o szaleństwo.

Siostrzaność jest uzdrawiającą wspólnotą, która z słabych kobiet czyni silne, zdolne skonfrontować się ze źródłem opresji w zaufaniu, by stawać się całościowymi, pełnymi osobami. Wsparcie innych kobiet jest nieocenione w procesie tworzenia nowej tożsamości, przeobrażenia od negacji kobiecości ku jej afirmacji. Religijna tożsamość feministek kształtuje i konsoliduje się dzięki wspólnemu doświadczeniu niesprawiedliwości w kulturowych strukturach patriarchatu oraz w nowym doświadczeniu wspólnotowym, dowartościowującym aspekty kobiecości.
Siostrzaność jest w zamyśle społecznością wzajemnych relacji, w której kobiety mogą dzielić się własnym doświadczeniem wiary oraz wzajemnie wspierać swój rozwój.
…………………………………………………….
zobacz:
R. Radford Ruether, Sexism and the Theology of Liberation. Nature, Fall and Salvation as Seen from the Expierience of Women, w: „The Christian Century”, Dec 12, 1973, s.1224-1229.
R. Radford Ruether, Women-Church. Theology and Practice of Feminist Liturgical Communities, San Francisco 1989.
M. Kassian, The Feminist Gospel. The Movement to Unite Feminism with the Church, Wheaton, Illinois 1992.

Możliwość komentowania siostrzaność {sisterhood} została wyłączona