Kazania

Wyprasuj sobie duszę (kazanie do dzieci)

 Na ważne spotkanie trzeba się przygotować. Najlepiej wyciągnąć z szafy piękną koszulę lub sukienkę, a następnie ją dokładnie i starannie wyprasować. Dzięki niej wyglądamy wyjątkowo. Na spotkanie z Bogiem powinniśmy przygotować swoją duszę. Czy ją również uda się jakimś sposobem wyprasować? Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas, abyśmy przybliżyli się do Boga, poszukali Go i przygotowali na spotkanie z Nim. Poznamy kilka wskazówek, jak to zrobić, by dusza dała się uprasować.

Jan Chrzciciel przygotowywał ludzi na misję, z jaką miał przyjść Jezus. Otwierał ich umysły, zmieniał ich myślenie. Chrzcił by zmieniali swój styl życia, naprawiali swoje błędy, szukali dobra – szukali Boga i kochali innych. Jan Chrzciciel nawoływał do odnowy, zmiany, do zwrócenia się do Wszechmogącego Boga. Nauczał i przypominał ludziom, że żyjemy na ziemi, by odnajdywać Boga i słuchać Jego głosu. Jan w ten sposób prostował ścieżki, wyrównywał pagórki i wygładzał teren. Nas dzisiaj również zachęca byśmy wyprostowali wszystko, co nierówne i co niewłaściwe.

Nasza dusza potrafi się pognieść jak wrzucona w kąt szafy piękna bluzka. Póki jej nie uprasujemy, nie widać jak jest urocza i jak przyciąga wzrok. Kiedy gasimy nasze sumienie, kiedy przebaczenie chowamy głęboko za poduszkami sofy, gdy miłości nie pomagamy kwitnąć – zaniedbujemy własną duszę. Kiedy pozwalamy krzywdzić siebie i innych, kiedy odwracamy wzrok od tych, co potrzebują nas – sprawiamy ból, a nasza dusza cierpi. Kiedy nie idziemy za głosem naszej duszy, kiedy nie odpowiadamy na wołanie Boga, kiedy uciekamy przed modlitwą i przed myśleniem o Bogu – nasze serce usycha i marszczy się, jak rodzynka. Trzeba to naprawić, trzeba coś zmienić. Trzeba się zwrócić ku Bogu.

Zbyt wiele codziennych spraw nas odciąga od myślenia o Bogu i własnym sercu. Dlatego przykład Jana Chrzciciela chce przemówić do Ciebie dzisiaj: „poczekaj, zastanów się, wyprostuj pagórki, wyprasuj sobie duszę! Ktoś na Ciebie czeka. To Bóg Wszechmogący.”

Jak możemy dzisiaj przygotować swoje serce na spotkanie z Bogiem? Przede wszystkim nie uciekajmy przed Nim – naszym Stwórcą, nie bójmy się Go. On jest przecież bliżej nas, niż najbliżsi nam ludzie. Bóg zna nas od środka i to On nas ukształtował. Dlatego niech wszystko, co Ciebie otacza przypomina Ci o tym, że Bóg jest blisko Ciebie i chce rozmowy z Tobą. Niech drzewa, ptaki, chmury, wspaniałe zwierzaki, co żyją wokół nas i nasi najbliżsi, przypominają nam, że to, co dobre i piękne pochodzi od Boga.

Pamiętaj, że Bóg słyszy Twoją najcichszą modlitwę, nawet gdy jej nie wypowiadasz na głos, lecz tylko cicho w sercu. Dlatego módl się jak najczęściej, wszędzie gdzie tylko masz na to ochotę, by powiedzieć coś Bogu. Możesz Mu opowiedzieć swój dzień w szkole, swoje przygody, swoje marzenia, plany. Bóg chętnie wysłucha, kogo najbardziej lubisz w klasie i co Cię ostatnio martwi. Pytaj Boga, co niewłaściwego jest w Twoim postępowaniu, co powinieneś poprawić, co powinnaś naprawić, co udoskonalić, czego spróbować po raz pierwszy lub zmobilizować się, nabrać odwagi do działania. Proś Boga o przebaczenie Twoich grzechów, proś o Jego wsparcie: o siły, moc i dar Ducha Świętego, proś o mądrość i wrażliwość. Tym samym Twoje serce zacznie nieco inaczej bić, zacznie się zmieniać i być otwarte na Boże działanie. W ten sposób prostujesz to, co pogniecione.

Czytaj Pismo Święte, zaglądaj do Ewangelii, szukaj tam wskazówek od Jezusa. One pomogą Ci znaleźć Boga nawet w najtrudniejszych chwilach. Słowa Ewangelii są bowiem jak narysowane strzałki na ziemi – idąc za nimi, trafisz na może czasem trudną drogę, ale na pewno – na najszczęśliwszą. Ona poprowadzi Cię do życia pięknego, głębokiego i uważnego. Na tej drodze życia znajdziesz najwięcej cudów i wspaniałych przygód.

Oto kilka wskazówek, jak uprasować własną duszę. Zacznij już dziś, by być gotową/-ym na spotkanie z Jezusem. Przygotuj się na nadchodzące Święta. Bóg chętnie się z Tobą spotka nie tylko wyjątkowo uroczyście podczas Bożego Narodzenia, ale również już dziś lub jutro po szkole. Otwórz swoje serce, bądź gotowy.

Amen.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Opublikowano w Biblioteka Kaznodziejska.